کد خبر: 3798687
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۵
گروه اجتماعی ــ فرمانده انتظامی استان زنجان از کشف ۴۰۰ هزار ترقه خبر داد و گفت: در این رابطه ۳۰ نفر نیز دستگیر شدند.
کشف ۴۰۰ هزار ترقه در زنجانبه گزارش ایکنا از زنجان، سردار رحیم جهانبخش ۲۶ اسفندماه در نشست خبری ضمن تبریک مناسبت‌های ماه رجب و ولادت امام علی(ع) اظهار کرد: سالی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشتیم. شاخصه‌های فرهنگ دینی و اسلامی در زنجان زبانزد است و باید خدمات در تراز نظام جمهوری و ملت ایران باشد.
وی با اشاره به بخش‌های مختلف امنیت در ابعاد مختلف عینی و ذهنی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از تامین امنیت عینی بر عهده پلیس است. می‌توانیم در شهری به وسعت دو برابر زنجان در چند ساعت با اجرای طرح ویژه، عوامل ایجاد مزاحمت و تهدید را جمع کنیم اما پایدار بودن اثرات این اقدام و احساس شیرینی امنیت، به امنیت ذهنی مربوط می‌شود که بخش قابل توجهی از این رسالت بر دوش خبرنگاران است تا با انعکاس اخبار هنرمندانه امنیت خاطر را در جامعه پیاده کنند.
این مسئول به رعایت حقوق شهروندی در آیین چهارشنبه‌سوری تاکید کرد و گفت: امسال کاهش ۷۰ درصدی کشف مواد محترقه داشتیم. ۴۰۰ هزار ترقه کشف شده و ۳۰ نفر دستگیر شدند. برای چهارشنبه آخر سال در ۱۸ نقطه شهر زنجان مستقر می‌شویم. در ایام تعطیلات هم پلیس در آماده‌باش کامل است.
فرمانده انتظامی استان زنجان با اشاره به اینکا برخی موتورسیکلت سوران مزاحمت‌هایی را برای مردم ایجاد می‌کنند، تاکید کرد: باید برای مقابله با این پدیده‌ها برنامه‌ریزی کنیم. از دیگر مطالبات مردم فرهنگ نامطلوب رانندگی و ترافیکی است
که این ماموریت‌های پلیس را متکثر می‌کند و با وجود افراد فاخر که در این استان پرورش یافتند، فرهنگ‌سازی نادرست ترافیکی، شایسته مردم زنجان نیست.
 
ارتقای امنیت اخلاقی
سردار جهانبخش التزام‌بخشی و ارتقای امنیت اخلاقی و حوزه حجاب و عفاف را از دیگر مطالبات مردمی از پلیس خواند و گفت: لازم است نظارت جدی‌تری در این بخش انجام شود. پلیس نتوانسته از ظرفیت‌های اجتماعی در این ۳ حوزه بهره کافی ببرد در حالی که حس مشارکت اجتماعی در این استان بالا است.
وی ابراز کرد: مواد مخدر پدیده‌ای است که ابتلا به آن آسیب‌های اجتماعی مختلفی به‌دنبال دارد و مبارزه با مواد مخدر از اولویت‌های نیروی انتظامی در تمام سال‌ها است. در طول یک سال اخیر ۱.۳۳ تن کشفیات انواع مواد مخدر را در استان داشتیم.
وی یادآور شد: در بحث مقابله با قاچاق، برخورد با قاچاق سوخت یکی از اقدامات مهم در سال جاری بود که کشفیات سوخت قاچاق، ۱۱۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
افزایش‌ سرقت‌های خرد
فرمانده انتظامی استان زنجان با بیان اینکه در بیشتر سرقت‌ها به‌ویژه سرقت قطعات خودرو و اماکن خصوصی شاهد رشد بودیم، اظهار کرد: ۳۰ درصد سرقت‌ها توسط افرادی صورت گرفته که فاقد سابقه سرقت بودند.
وی ادامه داد: در رابطه با جنس و نوع سرقت تحلیل زیادی می‌توان انجام داد. بیشترین اماکن خصوصی که سرقت می‌شوند ساختمان‌های نیمه‌کاره و ویلا باغ‌ها هستند که تامین امنیت آن‌هت با مشکل مواجه است.
این مسئول اضافه کرد: در سطح شهرها سرقت قطعات خودرو بیشتر سرقت‌ها را تشکیل می‌دهد؛ از آنجایی که پارکینگ در بسیاری از ساخت و سازها حذف شده، ماشین‌ها در کوچه‌ها خیابان‌ها پارک می‌شود و احتمال سرقت افزایش می‌یابد.
وی به رشد ۸۰ درصدی سرقت از اماکن خصوصی اشاره کرد و گفت: البته کاهش ۴۰ درصدی سرقت به عنف داشتیم و سایر جرایم  از جمله خیانت در امانت ۴۱ درصد افزایش یافته است.
سردار جهانبخش تصریح کرد: قتل عمد از ۱۴ فقره به ۲۶ فقره رسیده که این موضوع حاکی از افزایش ۸۶ درصدی قتل در استان است. کنش‌های اجتماعی و مولفه‌هایی بسیاری وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز جرایم خشن باشد اما در این بین رسانه‌ها گرینه مناسبی برای فرهنگسازی در بهبود رفتارهای اجتماعی و کاهش جرایم خشن هستند.
فوت  ۲۲۲ نفر در تصادفات
وی همچنین به موضوع تصادفات اشاره کرد و افزود: ۱۲۳ درصد رشد در تصادفات را شاهد بودیم‌. بیشترین مشکل در حوزه تصادفات فوتی است؛ امسال ۲۲۲ نفر در تصادفات جاده‌ای و درون شهری استان زنجان جان خود را از دست دادند.
فرمانده انتظامی استان زنجان ادامه داد: این در حالی است که اعمال قانون کاهش یافته و تعداد برگه‌های جریمه صادره، کمتر شده؛ اما اگر اعمال قانون قاطعانه باشد، تصادفات کمتر می‌شود.
وی در مورد ارتباطات ناجا با مردم بیان کرد: امسال ۳۵۴ هزار تماس با ۱۱۰ برقرار شده و ۲۸۹ هزار نفر نیز حضوری به پاسگاه‌ها مراجعه کردند. مردم پلیس را به عنوان پناهگاه مطمئن قبول دارند. ۲۴ درصد افزایش تماس با پلیس داشتیم.
وی ادامه داد: ارتباط با سامانه ۱۹۷ که در مورد رضایتمندی است مردم  ۲۷ درصد کاهش داشتیم. با توجه به نرخ تماس‌ها، در بخش انتقاد ۱۳ درصد کاهش و در بخش تقدیر از خدمات پلیس ۶ درصد افزایش را شاهد بودیم.
سردار جهانبخش خاطرنشان کرد: بیش از ۲۱ هزار گواهینامه صادر کردیم. ۸ باند تهیه و توزیع مواد مخدر رو منهدم شده، ۳۳ درصد افزایش دستگیری نگه‌دارنده خرد به ثبت رسیده است. در طول امسال ۱۳ هزار و ۶۹۰ طرح پاکسازی مزاحمان خیابانی، ولگرد، پاکسازی تفرجگاه‌ها و پارک‌ها و دستگیری سارقان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر را اجرا کردیم.
وی با اشاره به افزایش ۶۱ درصدی جرایم فضای اظهار کرد: در این بین کلاه‌برداری اینترنتی و جرایم مالی بیشترین کشفیات را به خود اختصاص دادند؛ ۱۱۲ درصد جرایم مالی فضای مجازی افزایش پیدا کرده و ۸۸ درصد مجموع جرایم توسط پلیس فتا کشف شده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: