کد خبر: 3599525
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
پای صحبت‌های یک خانواده قرآنی؛
گروه فعالیت‌های قرآنی: پدر و مادر دو رکن اصلی در تربیت فرزند هستند و در این بین نقش محوری مادر در تربیت فرزند، بر کسی پوشیده نیست و چه بهتر که با اهتمام به آموزه‌های دینی، تربیت فرزند در مسیر الهی شدن باشد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از زنجان، خانواده اولین نهادی است که کودک در آن عضو می‌شود و شاکله شخصیت هر فرد در این چهارچوب است که شکل می‌گیرد.

پدر و مادر به عنوان اولین مربیان، نقش کلیدی در تربیت فرزند دارند و با تربیت خوب یا بد است که آینده فرزند خود را تا حد قابل توجهی ترسیم می‌کنند.

توجه به تربیت دینی و آشنایی با قرآن یکی از مواردی است که توصیه‌های فراوان بر آن شده تا از دوران کودکی فرزند خود را با این مفاهیم متعالی آشنا کنیم و پدر و مادر با رفتار و منش خود می‌توانند اولین معلمان دینی برای فرزندانشان باشند.

در ادامه صحبت‌های هفته گذشته، مینا و فاطمه همراه با پدر و مادر خود در دفتر خبرگزاری ایکنا حاضر شدند.

فاطمه بازرگان، حافظ 14 ساله قرآن کریم سخنان خود را با آیات 25 تا 28 سوره مبارکه طه آغاز کرد و گفت: «رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي، وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي، وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي، يَفْقَهُوا قَوْلِي.و ادامه داد شاید در ابتدای شروع کارم که 5 ساله بودم حفظ قرآن برایم خیلی سخت بود ولی الان که فکر میکنم بهترین اتفاق زندگی‌ام توفیقی بود که خدای متعال برای حفظ نصیبم کرد.

فاطمه با اشاره به آیه ۸۲ از سوره مبارکه الاسراء می‌خوانیم: «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا»؛ «و ما آنچه را براى مؤمنان مايه درمان و رحمت است از قرآن نازل مى ‏كنيم و[لى] ستمگران را جز زيان نمى‏ افزايد».تصریح کرد: شاید به عنوان یک نوجوان زود باشد که این حرف را بگویم ولی در همه زندگی‌ام برکت قرآن را شاهد هستم.

این حافظ نوجوان درباره چگونگی ورودش به دنیای حفظ آیات نورانی وحی گفت: 5 ساله بودم که یکروز مادرم به خانه آمد و گفت بنری در خیابان دیده که از سوی یک موسسه قرآنی به کودکانی که سوره فجر را حفظ باشند، جایزه می‌دهند. منم هم به ذوق گرفتن جایزه سوره فجر را حفظ کردم و جایزه گرفتم ولی بعدها شوق به انس بیشتر با قرآن بود که مرا به فرا گرفتن آیات تشویق می‌کرد.

فاطمه که ابتدای مسیر حفظ را در کلاس‌های قرآنی شرکت می‌کرد و بعد هم توسط مادرش در خانه موفق به حفظ آیات شده بود، ‌تصریح کرد: مادرم معلم مهربانم بود و با خنده می‌گوید پدرم هم مثل راننده سرویس مهربان ما را به کلاس‌های قرآن می‌برد.

از برنامه‌های آینده‌اش می‌پرسم. در عنفوان نوجوانی است و شاید هنوز آینده برایش زیاد مهم نباشد ولی می‌گوید: دوست دارم برای کشورم مفید باشم هر چند هنوز در زمینه قرآنی هنوز به جایی که می‌خواستم نرسیده‌ام و دوست دارم کاملا مسلط به حفظ شوم و به جایگاه بین‌المللی برسم و در زمینه تجوید، صوت و لحن نیز در حال آموزش هستم و دوست دارم در این مورد هم به جایگاه عالی برسم.

مینا، خواهر فاطمه که دانشجوی ترم آخر کارشناسی مامائی است و توانسته دو جزء از قرآن را با تشویق‌های مادرش حفظ کند، گفت: فاطمه الگوی خوبی برای من است و باید تلاش کنم بعد از اتمام درسم حتما در زمینه حفظ آیات نورانی بیشتر تلاش کنم ولی الان در زمینه مفاهیم قرآن مطالعاتی دارم و در مسابقات دانشگاهی هم حضور خوبی داشتم.

علی بازرگان پدر این خانواده قرآنی که در مصاحبه گذشته اشاره شد که یکی از جانبازان سرافراز دوران دفاع مقدس است، می‌گوید: همین که قرآن جایگاه ویژه‌ای در خانواده‌اش دارد بهترین هدیه‌ای است که از خدای متعال گرفته و اینکه خدای متعال فرزندانش را در مسیر قرآن قرار داده برایش بزرگترین آرامش است.

لیلا محمدی، مادر این خانواده گفت: وقتی فاطمه را می‌بینم که حافظ کل قرآن است و یا مینا که در زمینه مفاهیم مطالعات خوبی دارد، خستگی زحمتی که برای بزرگ کردن بچه‌ها کشیده‌ام یادم می‌رود و لطف خدا را شامل حالم می‌دانم.

فاطمه در سخن پایانی خود گفت: دوست دارم مقام معظم رهبری را از نزدیک ببینم چون تاریخ تولدم هم 22 مهرماه سال 82 زمانی بود که ایشان به زنجان آمده بودند.

لوح‌های تقدیری که فاطمه در راستای فعالیت‌های قرآنی خود گرفته بود، یک طرف، اینکه هر صفحه از قرآن را که حفظ می‌کرده ثواب آن را به فرد مورد نظرش هدیه می‌داده بسیار جالب بود و خوشحالی او از حفظ صفحه در نوشته‌هایی که با دست خط کودکانه‌اش 5 سال قبل در گوشه این کتاب آسمانی درج کرده بود، حس خوبی داشت.

آرامش قرآنی در زندگی‌مان جاری است/ در 5 سالگی به عشق گرفتن جایزه، سوره فجر را حفظ کردم

آرامش قرآنی در زندگی‌مان جاری است/ در 5 سالگی به عشق گرفتن جایزه، سوره فجر را حفظ کردم

آرامش قرآنی در زندگی‌مان جاری است/ در 5 سالگی به عشق گرفتن جایزه، سوره فجر را حفظ کردم

آرامش قرآنی در زندگی‌مان جاری است/ در 5 سالگی به عشق گرفتن جایزه، سوره فجر را حفظ کردم

آرامش قرآنی در زندگی‌مان جاری است/ در 5 سالگی به عشق گرفتن جایزه، سوره فجر را حفظ کردمنام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: