کد خبر: 3819589
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵
گروه فرهنگی- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌‌شرقی گفت: چالش‌های متعدد در حوزه کاغذ، فیلم و زینک مربوط به یک استان نیست و در سراسر کشور مطرح شده و متاسفانه بخشی از این کمبودها به‌خاطر فقدان مدیریت صحیح در توزیع است.
فقدان مدیریت صحیح؛ چالش مطبوعاتبه گزارش ایکنا از زنجان، محمد محمدپور بعد از ظهر امروز، 25 خردادماه در نشست خبری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال‌غرب اظهار کرد: در حوزه فرهنگ و هنر در مرحله گذر هستیم و این حرکت، برای سیاست‌گذاری و تعیین چشم‌انداز خیلی اهمیت دارد.
وی تأکید کرد: بسیار ضروری است که ابعاد دوره گذر را به خوبی بشناسیم و در جهت ترسیم راهی که باید برویم، از تجربیات هم استفاده کنیم. طی چند سال گذشته، در مسیر شناخت ظرفیت‌ها، مسائل، موضوعات و چالش‌های پیش روی خود موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌ایم و می‌توانیم با یک کاسه کردن دیدگاه‌ها و تبادل تجربیات، برنامه راه آینده را بهتر ترسیم کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌‌شرقی با اشاره به اینکه رسانه رکن چهارم دموکراسی است، ابراز کرد: از اصحاب رسانه انتطار می‌رود که در خصوص تحلیل فعالیت‌ها و اقدامات انجام گرفته، نقش موثرتری را بر عهده بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه در این مقطع مهم تاریخی، باید با همدلی و انسجام، نقشه راه آينده را ترسیم کنیم، افزود: خوشبختانه طی چند سال گذشته در بسیاری از شاخص‌ها از روند رو به رشدی برخوردار بوده‌ایم و در حال حاضر، 471 رسانه مکتوب و غیرمکتوب داریم که در استان آذربایجان‌شرقی فعالیت می‌کنند.
محمدپور با تاکید بر اینکه چالش‌های متعدد در حوزه کاغذ، فیلم و زینک مربوط به یک استان نیست و در سراسر کشور مطرح است، تصریح کرد: متاسفانه بخشی از این کمبودها به خاطر فقدان مدیریت صحیح در توزیع است و از مقدار کاغذی که وارد کشور شده، کمتر از یک‌دهم بین مطبوعات و ناشران توزیع شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌‌شرقی با تاکید بر اینکه در جهان امروز، حوزه فرهنگ و هنر به عنوان حوزه زاینده در اقتصاد نقش دارد و متاسفانه گردش مالی ایران در این حوزه صفر است، یادآور شد: باید نظام برنامه‌ریزی کشور و اصحاب فرهنگ و هنر این باور را داشته باشند که در اقتصاد کشور مولد هستند. مشروط بر اینکه سرمایه‌های بخش خصوصی نیز پای کار بیاید و اصحاب هنر متکی به دولت نباشند.
این مسئول با بیان اینکه در آذربایجان‌شرقی، تا سال 95 باور نمی‌کردیم که بتوانیم در حوزه سینما رشد داشته باشیم، افزود: از سال 96 تا اواخر سال 97، تعداد سینماهای این استان از 12 مورد به 24 مورد افزایش یافت و بدون شک این تعداد طی امسال به رقم قابل قبولی خواهد رسید. همچنین درآمد حاصل از حوزه سینما در استان آذربایجان‌شرقی از 700 میلیون تومان در سال 95 به 3 میلیارد و 200 میلیون تومان رسیده است.
وی با اشاره به اجرای حدود 2000 مورد تئاتر طی پارسال، یادآور شد: اینکه در طول یک سال، 370 نفر به تماشای تئاتر بروند مستلزم نگاه چند سویه از جانب فعالان عرصه فرهنگ و هنر است. همچنین، امسال حوزه فیلم در استان آذربایجان‌شرقی حدود 300 میلیون تومان اعتبار دریافت کرد و سایر حوزه‌های فرهنگی و هنری نیز بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار حمایتی دریافت کردند. محمدپور با تاکید بر اینکه باید از تولید حمایت کنیم، تصریح کرد: رسانه نباید فقط به یارانه دولتی متکی باشد. باید ذائقه مردم به سمت مصارف فرهنگی تغییر کند و شرایطی فراهم شود که تولیدات خود را به خارج از مرزها بفرستیم. همچنین باید سند راهبردی را دنبال کنیم تا به نقطه مطلوب در همه شاخص‌ها برسيم. البته در بسیاری از شاخص‌ها از برنامه ششم جلوتر هستیم و بسیار ضروری است که برنامه‌های راهبردی متناسب با نیاز و استحقاق استان‌های منطقه پنج داشته باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه متاسفانه در برنامه‌های بودجه‌ای هر چهار استان، رویکرد فرهنگی مغفول است، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر، مهم‌ترین چالش، نگاه جامع به فرهنگ و توسعه فرهنگی است. ظرفیت‌های بسیار خوبی داریم و در شرایط جغرافیایی مطلوبی هستیم. از همین رو می‌توانیم در تعامل با کشورهای مختلف موثر واقع شویم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: