کد خبر: 3828124
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
گروه سیاست و اقتصاد - پیکر آیت‌الله حاج شیخ حسین حقانی (زنجانی) که پس از تحمل یک دوره بیماری،در 25 تیرماه دار فانی را وداع گفت، امروز به خاک سپرده شد.

پیکر آیت‌الله حقانی به خاک سپرده شدبه گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله حاج شیخ حسین حقانی (زنجانی) پس از تحمل یک دوره بیماری در روز سه‌شنبه 25 تیرماه دار فانی را وداع گفت و به عالم باقی شتافت. این استاد حوزه علمیه صبح امروز با برگزاری مراسم تشییع (از مسجد آبشار به سوی حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها) چهره در نقاب خاک کشید.
آیت‌الله حاج شیخ حسین حقانی، اوّل اسفندماه سال ۱۳۱۳ شمسی در شهرستان زنجان و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و در اوایل تیرماه ۱۳۳۰ شمسی، بعد از خاتمه امتحانات کلاس نهم در تهران، وارد حوزه علمیه قم شد.

در این هنگام حوزه علمیه قم تازه تعطیلات تابستانی خود را شروع کرده بود که تحصیلات علوم اسلامی را در هوای گرم تابستان سال ۱۳۳۰ هجری شمسی در قم شروع کرد و دوره مقدماتی علوم اسلامی را در عرض سه سال نزد اساتید فن خواند.
این استاد حوزه علمیه بعد از طی دوره مقدمات، دوره سطح را شروع و در عرض شش سال آن‌را به پایان رساند. در این دوره از اصول فقه معالم‌الاصول مرحوم شیخ حسن فرزند شهید ثانی و کتاب قوانین‌الاصول تالیف مرحوم میرزای قمی جلد اول تا آخر باب نواهی و بعد از آن (شرح لمعتین) تالیف مرحوم شهید ثانی را که یک دوره کامل و مختصر فقه اسلام است، در عرض دو و نیم سال خواند.

سپس (فرائد‌الاصول) شیخ انصاری (ره) و مجددالاصول تالیف مرحوم آیت‌الله آخوند خراسانی را نزد اساتید فن از جمله مرحوم آیت‌الله مجاهدی گذراند.
این مرحوم، کتاب‌های متن در فقه و اصول در سطح عالی را نزد اساتیدی بزرگ از قبیل مرحوم آیت‌الله مجاهدی و آیت‌الله طباطبایی و غیر این دو از اساتید بزرگ آن‌روز تلمذ کرد و در عرض این دروس مربوط به فقه و اصول، (لئالی منظومه) مرحوم حکیم سبزواری (ره) را (منطق و حکمت) نزد اساتید بزرگ فلسفی آن‌روز گذراند. بعد از خاتمه سطح، دوره خارج سطح را نزد مراجع بزرگ آنروز متجاوز از ۲۲ سال شرکت کرد. در این بیست و دو سال مراجع و فقها و مدرسان بنام و معروفی بودند که از محضر این استاند استفاده کردند.
ایشان در حدود ۲۳ سال در دروس فقه مرحوم آیت‌الله سیدمحمدکاظم شریعت‌مداری شرکت کرد و نیز سالیان متمادی در دروس فقه مرحوم آیت‌الله بروجردی حضور داشت و همه درس‌های این استاد دقیقا به زبان عربی نوشته شده و موجود است. در عرض این دروس فقه و اصول، در دروس فلسفه مرحوم آیت‌الله علامه طباطبایی (ره) شرکت کرد که از بزرگان و اساتید حوزه علمیه قم نیز در آن حضور شرکت داشتند. همچنین هیئت قدیم را همراه جمعی از فضلا در مدرسه فیضیه پیش حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی اردبیلی که در این علم گرچه قدیمی بود اما تبحری داشت، تلمذ کرد.
آثار علمی و پژوهشی مرحوم آیت‌الله حقانی در عرض ۵۴ سال، بیش از ۷۰۰ دفترچه ۲۰۰ برگی علمی، تاریخی، فقهی، اصولی و فلسفی است. این استاد حوزه علمیه قم از محضر مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه همچون آیات بروجردی، امام راحل، علامه طباطبایی، محقق داماد و هاشم آملی بهره برد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: