کد خبر: 3915656
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: برای همه ما سخت است که روش عزاداری را تغییر دهیم، اما مجامع فرهنگی باید متناسب با شرایط کرونا الگوهای جدیدی ارائه دهند.

فرهنگ عزاداری محرم با الگوهای جدید ترویج شودبه گزارش ایکنا از زنجان، پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، شب گذشته، ۱۹ مردادماه، در جلسه ستاد محرم اظهار کرد: ممکن است که اواخر مهر و آبان موج بعدی کرونا را شاهد باشیم و مشخص نیست که در این بازه زمانی بیماری چه میزان ارتقا پیدا می‌کند و یا چه تأثیری در افراد می‌گذارد، اما پیش‌بینی می‌شود که 4 برابر موج فعلی در کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه با این پیش‌زمینه وارد ایام سوگواری محرم می‌شویم، تصریح کرد: عزاداری محرم یک فرهنگ غنی بوده و برای همه ما سخت است که روش عزاداری را تغییر دهیم، اما مجامع فرهنگی باید متناسب با شرایط کرونا الگوهای جدیدی ارائه دهند. موظف هستیم به عنوان کارشناس بهداشت دستورالعمل‌ها را به مسئولان مردم و هیئت‌های مذهبی اعلام کنیم و هیئت‌ها باید برای سوگواری‌ها نوآوری داشته باشند.

قزلباش یادآور شد: موضوعی که زنجان را در برگزاری سوگواری ماه محرم ماندگار کرد، ابتکار در شور و شعور حسینی بود و اکنون نیز خلاقیت‌ها در برگزاری سوگواری زنجان را در رأس قرار خواهد داد و آن را به عنوان برند عزاداری محرم حفظ خواهد کرد.

وی به بومی‌سازی پروتکل‌ها و طراحی مدل‌های جدید عزاداری تأکید کرد و افزود: گروه‌های پرخطر به ویژه سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای باید مورد توجه قرار گیرند و مسافرت‌ها و جابجایی‌ها محدود شود.

محمدرضا صائینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در ادامه این جلسه تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بیانات ارزشمند خود تکلیف را در برگزاری مراسم محرم مشخص کردند و خیلی روشن است که امسال دسته عزاداری نخواهیم داشت. نمازهای جماعت نیز در فضایی اجازه برگزاری دارند که تهویه مناسب فراهم شود.

وی تصریح کرد: وقتی مراسم همراه با تجمع مردم برگزار می‌کنیم باید این انتظار را داشته باشیم که افرادی به تعداد مبتلایان به کرونا اضافه شوند، اما باید ظرفیت بیمارستان‌ها و توان کادر درمان را نیز درنظر بگیریم و امیدواریم مردم با رعایت نکات بهداشتی سلامت خود را تضمین و به کادر درمان کمک کنند.

صائینی در مورد نحوه ارائه نذورات مردم نیز ابراز کرد: تهیه و توزیع نذورات پخته را  مشکل می‌دانیم و ترجیحاً مردم نذورات خود را به شکل غیر پخته ارائه دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: