کد خبر: 4059803
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان گفت: والدین شهدا سند ایثار و رشادت در هشت سال دفاع‌مقدس هستند و تنها راه حرمت‌گذاری به شهدا احترام به والدین آنها است.

والدین شهدا

به گزارش ایکنا از زنجان، سرهنگ سیدشمس‌الدین موسوی،مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان در حاشیه نمایشگاه «چشم و چراغ» با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع‌‌مقدس و سه هزار و ۵۳۵ شهید زنجان، اظهار کرد: تنها راه حرمت‌گذاری به شهدا احترام به والدین شهدا است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان با اشاره به اینکه اگر به دیدار مادران و پدران شهدا نرویم، عملاً شهدا را ندیده‌ایم، بیان کرد: این افراد بودند که با صبر و ایثار، فرزندان خود را برای دفاع از این آب و خاک راهی جبهه‌‎ها کردند.

وی با اشاره به اینکه این افراد بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی از سفره انقلاب، جگرگوشه خود را برای دفاع از خاک به جبهه‌ها اعزام کردند، گفت: برخی از خانواده‌ها یک یا دو و برخی شهدا تا پنج شهید به انقلاب و نظام تقدیم کردند.

موسوی بیان کرد: عمق ارادت خانواده شهدا به حدی بود که مادر شهیدی به امام راحل گفت فرزند خود را تقدیم کردم تا گریه شما را نبینم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان گفت: در چند سال گذشته احساس کردیم، داریم والدین شهدا را به دلیل کهولت سن و فوت‌شان از دست می‌دهیم؛ این موضوع در ایام کرونا شدت گرفت.

وی با اشاره به اینکه احساس دین کردیم، حداقل به لحاظ حفظ چهره این افراد، اقدام به ثبت تصاویر آن‌ها کنیم، گفت: اداره‌کل حفظ آثار به این منظور اقدام به ثبت زندگی روزانه و عکس این والدین در کنار تصویر فرزندان‌شان کرده است.

موسوی با بیان اینکه افتتاحیه این نمایشگاه همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت دزفول برگزار می‌شود، بیان‌ کرد: بحق این حماسه، آغازی برای دفاع درخشان رزمندگان از این آب و خاک است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان با اشاره به برپایی نمایشگاه چشم و چراغ در محل گالری سرو در کانون پرورشی سهروردی، ادامه داد: این نمایشگاه تا ۱۱ خرداد‌ماه دو نوبت صبح و عصر برپا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به محض حضور در نمایشگاه چشم و چراغ دچار احساس عجیبی شدم، اضافه کرد: به دست‌بوسی بسیاری از این مادران و پدران شهدا رفته بودیم که امروز متأسفانه در قید حیات نیستند. در دیدار با این خانواده‌ها به نحوی با ما رفتار می‌کردند که انگار به ما بدهکار هستند، در حالی که ما به این افراد مدیون هستیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان زنجان با بیان اینکه قطعاً این نمایشگاه می‌تواند بستری برای آشنایی نسل‌ها با چهره مادران و پدران شهدا باشد، گفت: این نمایشگاه در فضایی نوستالژی و خاطره‌انگیز، زمینه ارتباط با خانواده شهدا را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از دستگاه‌های فرهنگی، استانداری، بنیاد شهید و به‌ویژه فرمانداران انتظار داریم ما را به عنوان خادمان شهدا در ثبت تصاویر والدین شهدا یاری کنند، بیان کرد: این تصاویر به عنوان سندی قابل استناد، قابلیت استفاده دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: