کد خبر: 4077574
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴

واقعه عاشورا درس آزادگی و ایستادگی برای مسلمانان است

امام‌جمعه زنجان گفت: واقعه عاشورا یک الگوی کامل برای ملت‌های مسلمان است تا آزادگی خود را حفظ کنند و در برابر ظالمان ایستادگی داشت باشند.

امام جمعه زنجان

به گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله علی خاتمی، امام‌جمعه زنجان، ظهر امروز، ۲۱ مرداد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به اهمیت برپایی نماز توسط مسلمانان، بیان کرد: امام علی(ع) در سخنرانی خود هنگام سفر به یمن به‌عنوان یکی از مسائل اساسی که به آن تأکید داشتند، مسئله برپایی نماز است تا آنجا که می‌فرمایند همه امورات، تابعی از نماز است؛ یعنی اگر به برپایی نماز اهمیت بدهید بر ارکان دیگر دین اهمیت خواهید داد.

وی با اشاره به اهمیت پرداخت زکات در دین مبین اسلام توسط مسلمانان، اظهار کرد: مسئله دومی که بسیار اهمیت دارد پرداخت زکات است، زیرا با انجام این عمل اقشار مرفه جامعه ضعیفان و محرومان را از یاد نمی‌برند که این عمل نیز دو نوع واجب و مستحب دارد، البته متأسفانه برخی افراد در جامعه امروز از این موضوع غافل هستند و موضوع مشکلات اقتصادی را مانع پرداخت زکات می‌دانند که این تعبیری اشتباه است.

امام‌جمعه زنجان با اشاره به مصادف بودن ۲۱ مردادماه با روز مشارکت اجتماعی، بیان کرد: مشارکت‌های اجتماعی یعنی همه با هم مشارکت داشته باشند و گره‌ای از کارهای جامعه و مردم بگشایند. خوشبختانه اکثریت مساجد شهرمان مراکز نیکوکاری دارند که با محوریت امام جماعت مسجد منطقه خودش محرومان و نیازمندان را شناسایی کرده و با تکریم به این افراد خدمت‌رسانی می‌کنند. 

خاتمی با اشاره به اهمیت امر به معروف در قیام عاشورا، گفت: زمانی که به قیام امام حسین(ع) نگاه می‌کنیم، این موضوع روشن است که پررنگ‌ترین مسئله در صحرای کربلا، زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر بود و روش و رفتار پیغمبر اسلام با انجام امر به معروف احیا می‌شود. 

وی با اشاره به پیام عاشورا برای مسلمانان جهان، افزود: عاشورا به ما می‌آموزد که هیچ‌گاه زیر بار ظلم نرویم و بزرگترین درس امام حسین(ع) عدم تسلیم در برابر ظلم و ظالمان است و بر همه مسلمانان جهان واجب است که از مظلومان دفاع و در برابر ظالمان ایستادگی کنند.

این مسئول با قدردانی از مردم فهیم زنجان در برپایی پرشور عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی، تصریح کرد: به‌طور واضح مشاهده کردیم که در این ایام مردم با شور و شوقی وصف‌ناپذیر در عزاداری‌های دهه اول محرم مشارکت داشتند و هیئت‌ها، مساجد، تکیه‌ها و پایگاه‌های بسیجی و نیروهای مذهبی زحمات زیادی برای برپایی هرچه باشکوه‌تر عزاداری محرم کشیدند.

خطیب نماز جمعه زنجان با اشاره به ۲۱ مردادماه و گرامیداشت روز جوان، اظهار کرد: جوانان بزرگترین سرمایه هر جامعه‌ای هستند و اولین مکان تربیت درست جوانان خانواده است و این بزرگترین نیروی انسانی هر ملتی است که باید به نحو احسن برای آینده کشور تربیت شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha