کد خبر: 4087273
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷

فقر انسان با عقل معاش‌اندیش تامین نمی‌شود

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان گفت: در این عالم زیباترین تابلو در روز عاشورا برای ما ترسیم می‌شود که ذخیره الهی تمام تعقلات خود را به پای عشق آورده و نشان می‌دهد.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان

به گزارش ایکنا از زنجان، حسین نجفی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان شامگاه روز گذشته ۳۰ شهریور در آیین رونمایی از اثر محمدرضا توابی مبدع هنر تخشیب با عنوان قیامت دنیا، اظهار ‌کرد: عالم یک کار عاشقانه بود و انسان خیلی سعی کرده تا این عشق را نشان دهد و از قوانین فیزیکی برای توضیح مسئله حرکت تمسک می‌جوییم ولی انسان می‌خواهد آن‌چیزی که ذات انسان را به حرکت در می‌اورد را توضیح دهد که نمی‌تواند توضیح دهد و به همین دلیل دلتنگ است. همچنین با دلتنگی انسان هنر پیدا می‌شود و هنرمند این‌ وظیفه گران را به دوش می‌کشد.

وی با بیان اینکه هنرمند قصد دارد چیزی که دیده را بگوید که به بیان و سخن نمی‌آید هنر تصویرگر عشق است و هنرمند کسی است که والاترین صحنه یعنی عاشورا را به تصویر بکشد، افزود: شعر در میان ما جاری است زیرا ملت عاشقی هستیم و باید قدر سرمایه‌های بزرگی که در فرهنگ ‌ایرانی اسلامی بودند را بدانیم و شکل‌گیری مهرانه زنجان نیز یک حرکت عاشقانه است زیرا هیچ عقل معاش‌اندیش این مجموعه بزرگ را پایه‌گذاری نمی‌کند.

این مسئول با بیان اینکه انسان در حرم اهل‌بیت(ع) حس می‌کند، در آن مکان نمی‌شود دید و باید حس کرد، همچنین مناطقی همانند مناطق جنگی نیز مسلط بر انسان هستند و خود روایت‌گر هستند، تصریح کرد: در این عالم زیباترین تابلو در روز عاشورا برای ما ترسیم می‌شود که ذخیره الهی تمام تعقلات خود را به پای عشق آورده و نشان می‌دهد. همچنین فقر انسان با عقل معاش تامین نمی‌شود.

در ادامه برنامه امرالله حسنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز ضمن بیان رشادت‌های حضرت علی(ع) در جنگ خندق و دیگر اقدامات مهم ایشان، ادامه داد: مهرانه کار بزرگی است و این مجوعه بزرگ به همت خیرین و بزرگان شهر اتفاق افتاده که مصداق کار خیری است که در نزد خداوند محفوظ خواهد بود.

وی افزود: دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور کشور نیز در بازدید از مهرانه زنجان نامه‌ای به وزیر بهداشت در خصوص نشان دادن مهرانه به خیرین نوشتند. همچنین مهرانه ظرفیتی دارد که به عنوان الگو برای خیرین کل کشور بیان شود.

وی با اشاره به شروع هفته دفاع مقدس و بیان اینکه متاسفانه نتوانسته‌ایم رشادت‌های نسلی که در دفاع مقدس حضور داشتند را به نسل جدید منتقل کنیم، عنوان کرد: در جنگ بودند کسانی که رشادت کرده و هنوز هم زنده هستند ولی نتوانستیم خروجی خوبی از آن‌ها تولید و معرفی کنیم.

این مسئول بیان کرد: امپراطور رسانه‌ای با چیزی که وجود ندارد توانسته بر افکار دنیا غلبه کند ولی باید با همت هنرمندان در این حوزه کاری کنیم و بتوانیم آنچه که فراموش شده را به نسل جدید نشان دهیم.

وی با اشاره به هنر محمدرضا توابی، خاطرنشان کرد: این هنرمند هنر جدیدی به نام تخشیب پایه‌گذاری کرده‌ و و کارهای بزرگی انجام دادند که به عنوان خادمان فرهنگ و هنر توانستیم ذره‌ای از آن را نشان دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha