کد خبر: 3854034
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

کتاب «ثلث‌گرافی» با مضامین قرآنی و ادبی در زنجان منتشر شد

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ کتاب «ثلث‌گرافی» اثر علی عبدالحسین‌زاده خلخالی، حاوی ۳۰۰ اثر به خط ثلث و گرافیک با مضامین قرآنی و ادبی توسط حوزه هنری استان زنجان چاپ و منتشر شد.

کتاب «ثلث‌گرافی» با مضامین قرآنی و ادبی در زنجان منتشر شدبه گزارش ایکنا از زنجان، کتاب «ثلث‌گرافی» علی عبدالحسین‌زاده به‌همت حوزه هنری استان چاپ و وارد بازار نشر شد. این کتاب حاوی 300 اثر به خط ثلث و گرافیک با مضامین قرآنی و ادبی است که در 140 صفحه مصور و در قطع رقعی توسط انتشارات محقق اردبیلی منتشر شده است.

تذهیب آثار کتاب «ثلث‌گرافی» را سیده طیبه مولایی اندبیل، صفحه‌آرایی؛ امین عبدالحسین زاده، طراح جلد؛ سیدحامد محمدی و گرافیست آثار کاظم باقرنیا و مسعود تاران بر عهده داشته‌اند.

علی عبدالحسین‌زاده مؤلف و خطاط آثار کتاب «ثلث‌گرافی» طی گفت‌وگویی در مورد این کتاب، اظهار کرد: در راستای اعتلای هنر خوشنویسی به کمک هنرمندان سعی بر آن شد تا بدون پرداختن به شرح و تاریخچه طولانی هنر خوشنویسی قطعاتی را که در طول سال‌های گذشته به‌طور پراکنده نگارش کرده بودم پس از طبقه‌بندی و با رعایت قواعد خط ثلث و همچنین مشق نظری و الهام گرفتن از آثار هنرمندان و گرافیست‌های کشورهایی از قبیل چین، روسیه و کشورهایی با حروف لاتین در فضایی به دور از تقلید به گردآوری آثار در کتابی با عنوان «ثلث‌گرافی» اقدام کنم.

وی ادامه داد: هنر خوشنویسی میان هنرهای اسلامی جایگاه والایی داشته و بین انواع خطوط، خط ثلث و نسخ بیشترین کاربرد را در کتابت نسخ قرآنی، کتیبه‌های اماکن متبرکه و مساجد دارد.

این مؤلف تلفیق دو هنر خط ثلث و گرافیک را از مهم‌ترین ویژگی‌های این اثر دانست و گفت: کتاب «ثلث‌گرافی» حاوی جملات بسیار ارزنده از آیات و احادیث و اسماءالحسنی و اشعار است که با ترکیب‌های زیبا از درهم آمیختن دو هنر خط ثلث و گرافیک و با ترجمه فارسی ارائه شده است.

وی یادآور شد: خط ثلث به دلیل زیبایی، رشادت، صلابت، روحانی بودن و ترکیب‌پذیری حروف، کلمات و جملات آن است که عنوان «ام الخطوط و یا سید الخطوط» به خود گرفته است.

علی عبدالحسین‌زاده، کتابت اسماءالحسنی همراه با کلمه «یا» را دارای بار معنوی ارزشمند خواند و افزود: این تقارن‌ها و تشابه‌ها سبب زیبایی به‌خصوصی در آثار شده است.

یادآور می‌شود، دو بار کتابت و چاپ کل قرآن کریم به خط ثلث و نسخ، کتابت و چاپ کل صحفیه سجادیه به خط ثلث، کتابت و چاپ بخشی از مفاتیح‌الجنان به خط نسخ، کتابت اشعار استاد شهریار به خط نستعلیق و تألیف و چاپ کتاب آموزشی گلزار به خط ثلث را می‌توان از دیگر آثار علی عبدالحسین‌زاده نام برد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha