کد خبر: 3855203
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
گروه معارف ــ رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه تمدن‌سازی نوین اسلامی بر مبانی تفکر انتظار و مهدویت شکل می‌گیرد، گفت: در این راه باید تحول جامعه را از خودسازی آغاز کنیم.
خودسازی با تفکر مهدوی؛ مقدمه تمدن‌سازی اسلامیولی‌الله مصائبی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان در گفت‌وگو با ایکنا از زنجان اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، موضوع خودسازی، جامعه سازی و تمدن‌سازی را مطرح کردند که در آن تمدن‌سازی نوین اسلامی بر مبانی تفکر انتظار و مهدویت شکل می‌گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه ما اکنون هم در عصر معصوم زندگی می‌کنیم، بیان کرد: بحث انتظار و مهدویت فصل جدیدی در حیات اجتماعی و فرهنگی در همه حوزه‌ها ایجاد کرده و در پرتو دولت فراگیر با اقدام دینی و عدالت‌محور خود را نشان خواهد داد.

مصائبی با اشاره به آیه «إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» افزود: تقدم تحول انسانی بر تحول جامعه در این آیه مشهود است و برای فراهم کردم جامعه عدالت‌محور و جامعه اسلامی باید تحول را از خودسازی آغاز کنیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان ایجاد وحدت بیشتر بین مسلمانان و حتی دیگر ادیان را یک موضوع راهبردی در بیانات مقام معظم رهبری خواند و گفت: ایشان فرمودند که باید در مقابل دشمن یک ید واحده باشیم و اعتقاد به مهدویت و منجی موضوعی است که حتی غیرمسلمان‌ها هم به آن اعتقاد دارند.

وی ادامه داد: اعتقاد به منجی در دیگر ادیان همچون یهود و مسیحیت نیز آمده و اهل تسنن نیز به آن مهر تأیید زده‌اند و خیلی‌ها اعتقاد دارند که یک مصلح در جهان خواهد آمد اما در مورد اینکه این مصلح و منجی کیست؟، اختلاف نظر وجود دارد و این موارد باید علمی و مستند مورد بحث قرار گیرد تا مورد سوء استفاده واقع نشود.

این مسئول موضوع انتظار را از اصلی‌ترین وظایف مسلمانان در عصر غیبت دانست و گفت: حرکت در این مسیر باید در مدار قرآن، دین و مذهب باشد و در راه توحیدی حرکت کرد، آغاز امامت امام زمان(عج) یک ولایت جهانی است و این اعتقاد باید با علم و عمل ثابت شود و متظران وظایف خود را فرد به فرد انجام دهند.

مصائبی با اشاره به اینکه برخی اعتقادات مردم را در این عرصه‌ها به گروگان می‌گیرند، تصریح کرد: نباید طوری عمل کنیم که بهانه به دست دشمن دهیم. در این عرصه برخی علائم غیرحتمی ظهور را مطرح می‌کنند. آغاز امامت شروع وحدت بیشتری برای انسان‌ها و ادیان مختلف خواهد بود.

وی در مورد اینکه برخی شبهاتی در مسائل مهدویت همچون سن امام زمان(عج) را مطرح می‌کنند، اظهار کرد: در حمکت پروردگار غیرممکن وجود ندارد در بعضی چیزها نمی‌توانیم خط کش بگذاریم، این مسائل در اختیارات خالق است و حتی عمر اصحاب کهف مستنداتی برای اثبات عمر طولانی یک انسان است.

این مسئول با اشاره به اینکه ما اکنون به ذره‌ای از علم لایتنهی پروردگار دست نیافتیم، ابراز کرد: علومی که در اختیار ما است لاشه علم تلقی می‌شود، علوم تجربی به علمی گفته می‌شود که اول و الآخر و الظاهر و الباطن باشد و در حال حاضر عمر امام زمان(عج) با دانش پزشکی و آیات و روایات قابل اثبات است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان تصریح کرد: بزرگترین مستندات ما در موضوع مهدویت، کتاب، سنت، اجماع و عقل است که بر اساس آیات و روایات تفسیر می‌شود و نباید در این زمینه بر اساس موهومات قضاوت کرد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: