کد خبر: 3855672
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹

زنجان در اهتمام به مسائل دینی رتبه اول کشور را دارد

گروه فرهنگی ــ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: زنجان دومین استان در داشتن سرمایه اجتماعی بالا، شادترین استان کشور، قطب خیرین و بهشت خیریه‌ها و رتبه اول در اهتمام به مسائل دینی و معنوی را دارد.

زنجان در اهتمام به مسائل دینی رتبه اول کشور را داردبه گزارش ایکنا از زنجان، فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، 18 آبان‌ماه در آیین افتتاحیه اولین کارگاه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر استان اظهار کرد: خلاق به معنای آفریننده، نوآفرینی و نوآور و در بخش تعریف زبان شناسی؛ امکان ساختن صورت‌های جدید بدون استفاده از قواعد رایج است.

وی با اشاره به اینکه شهر خلاق، مرکز نوآوری، خلاقیت و تبدیل ایده به ثروت است، یادآور شد: شهر خلاق رویکرد فرهنگی در توسعه شهری است. بین رشد، پیشرفت و توسعه تفاوت وجود دارد؛ رشد همان ارتقای فیزیکی، پیشرفت، ارتقای فیزیکی در کنار آموزش و توسعه همه جانبه است و بخش انسانی قضیه را هم دربر دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه شهر باید محیطی جذاب برای پرورش استعدادها، نوآوری و ایده‌ها باشد، گفت: شهرها باید بتوانند از ایده‌های افراد خاص آن شهر و خلاقیت افراد عام برای حل مسائل اساسی و توسعه شهر بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه شهر خلاق باید گروه‌های اجتماعی با فرهنگ‌های مختلف را در خود پذیرا باشد تا شانس ظهور خلاقیت را افزایش دهد، بیان کرد: خلاقیت انسانی مهمترین منبع اقتصادی محسوب می‌شود، از اینرو توجه کشورها در قرن بیست و یکم به خلاقیت انسانی و تبدیل ایده به ثروت معطوف شده است.

کرباسی با اشاره به اینکه استان زنجان به عنوان ششمین استان کشور، میزبان شبکه شهرهای خلاق است، گفت: این استان دارای ارزش سرمایه اجتماعی بالایی است؛ به گونه‌ای که به عنوان دومین استان در داشتن سرمایه اجتماعی بالا، شادترین استان کشور، قطب خیرین و بهشت خیریه‌ها، رتبه اول در اهتمام به مسائل دینی و معنوی و براساس آمار وزاتخانه در تعصب به نظام و دین جزو رتبه‌های برتر کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: اعتماد و مشارکت جزو مهمترین شاخص در شبکه شهرهای خلاق به شمار می‌رود که استان زنجان در این شاخص از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مدیران برای تحقق شبکه خلاق باید ویژگی‌های انعطاف‌پذیری، نوآوری، خطرپذیری و رهبری که از اصول خلاقیت است را داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: با توجه به تعاریف لغوی، شکبه عبارت از چند مؤسسه وابسته به یکدگیر است که تشکیل شبکه شهرهای خلاق یک استان و کشور موجب نوآوری و ایجاد خلاقیت و اشتغال در منابع انسانی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در پی ارسال طرح‌هایی که با امضا شهرداری و مدیران فرهنگ و ارشاد به معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درخواست شهر زنجان به عنوان پایتخت غزل ایران، پایتخت صنایع دستی فلزی و پایتخت رویدادهای بین‌المللی عکاسی کشور اعلام شده است.

این مسئول ادامه داد: شهر ارمغانخانه به عنوان بخش تعزیه میدانی، شهر نیک‌پی بخش تجسمی، شهر ابهر بخش موسیقی دستگاهی، شهر قیدار بخش شعر و داستان ترکی، شهر خرمدره بخش داستان‌گویی عاشیقی، شهر زرین آباد بخش هنرهای صنایع دستی، شهر سلطانیه بخش هنرهای تجسمی و خوشنویسی، شهر ماهنشان بخش تجسمی و ادبیات و شهر آببر بخش مد و لباس و هنرهای تجسمی معرفی شده است.

وی یادآور شد: امیدواریم در داوری نهایی این امتیاز برای استان کسب شود و هر شهر خلاقی که تأیید می‌شود در سطح ملی و بین‌المللی به عنوان قطب این موضوع هنری تعیین شود تا به اشتغالزایی و شکوفایی خلاقیت آن شهر در سطح ملی و بین‌المللی کمک کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha