کد خبر: 3861787
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
گروه اجتماعی ــ مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از ایجاد پایگاه اطلاعات «برخط درمان» بیمه‌شدگان کشور خبر داد و گفت: این پایگاه اواخر دی یا اوایل بهمن‌ماه سال‌جاری راه‌اندازی خواهد شد.

پایگاه اطلاعات «برخط درمان» بیمه‌شدگان کشور راه‌اندازی می‌شودبه گزارش ایکنا از زنجان، طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، پیش از ظهر امروز، 13 آذرماه در نشست خبری اظهار کرد: بیمه سلامت در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده است و ۶۷ هزار بیمار خاص از خدمات آن استفاده می‌کنند و هزینه‌ای حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومانی را داشته‌اند که مبلغ قابل توجهی در مقایسه با جمعیت ۴۰ میلیونی جامعه هدف محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر هزینه‌بر بودن حمایت از بیماران خاص افزود: این مسئول خاطرنشان کرد: میانگین بدهی بیمه سلامت حدود سه ماه و نیم بوده و بیمه سلامت از سال گذشته نیز به مراکز درمانی طرف قرارداد بدهی دارد. عدم توازن بین منابع و مصارف، عدم رعایت اقتضائات بیمه‌ای و عدم اطلاع مردم از خدمات بیمه سلامت، از جمله مشکلات موجود در این حوزه برآورده شده که اقداماتی در راستای حل آن‌ها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه۴۸۰۰ خدمت توسط این سازمان ارائه می‌شود، تصریح کرد: حدود ۲۴۵۰ قلم دارو تحت پوشش خدمات بیمه سلامت و جزو بسته خدمت دارویی سازمان بیمه سلامت است و ۴۷ هزار لوازم مصرفی و پزشکی نیز تحت پوشش بیمه قرار دارد. در بخش بستری نیز ۹۰ درصد هزینه‌ها توسط سازمان با تعرفه دولتی پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه ۷۰ درصد هزینه‌ها، در بخش درمان سرپایی پرداخت می‌شود، گفت: در سال ۹۶ حدود ۱۹۰ میلیون بار مراجعه به مراکز تحت درمان سازمان داشته‌ایم و در سال ۹۷ به علت رفع هم‌پوشانی این آمار کاهش پیدا کرد و امروزه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رفع هم‌پوشانی چنددفترچه‌ای‌ها شده که اکنون این مسئله کاهش پیدا کرده است.

این مسئول در رابطه با هدفمند کردن بیمه رایگان به سمت گروه‌های نیازمند، افزود: متاسفانه در مقطعی به هر دلیلی بدون ارزیابی وسع افراد، برخی از افرادی که دارای توان مالی بودند، تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته بودند و حتی کسانی که در گروه‌های تامین‌اجتماعی بودند نیز پس از ارائه بیمه رایگان مهاجرت کردند و بخش قابل توجهی از این افراد به صندوق‌های قبلی خود بازگشتند.

موهبتی از ایجاد پایگاه اطلاعات برخط درمان بیمه‌شدگان کشور خبر داد و گفت: علاوه بر پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان درمان کل کشور، همه اطلاعات بیمه‌شدگان کشور در همه صندوق‌ها در آن پایگاه متمرکز شده و در این پایگاه استحقاق خدمت خواهد شد. همه مراکز ارائه‌دهنده خدمات طرف قرداد با همه بیمه‌ها مکلف به احراز استحقاق از این پایگاه هستند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه سامانه استحقاق‌سنجی در ۶۰۵ بیمارستان دولتی کشور پیاده‌سازی شده است، ادامه داد: این استحقاق‌سنجی اخیرا در بحث دارو نیز پیاده‌سازی شده است. اکنون در ۲۳۵ شهرستان در کشور نسخه الکترونیک اجرا می‌شود، قابل ذکر است اکنون ما در مرحله پایلوت اجتماعی هستیم و اکنون نسخه‌ها به صورت الکترونیکی ارائه و ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان تاکنون پیشرفت خوبی در زمینه رسیدگی اسناد الکترونیکی داشته است، اظهار کرد: در این زمینه اکنون در کشور ۴۵۰ بیمارستان تحت پوشش قرار دارند و تا پایان امسال همه بیمارستان‌ها به این سیستم مجهز خواهند شد. با توجه به راهنمایی‌های بالینی که هر ۱۸۰ روز افراد می‌توانند از یک عضو مشخص ام.آر.آی یا سی‌تی اسکن یا انجام ۱۴۰۰ خدمت تصویربرداری موجود دیگر افراد تا شش ماه بعد امکان این کار را نخواهند داشت.

موهبتی در رابطه با سامانه تایید داروی بیمه سلامت، اظهار کرد: اکنون در سامانه تایید دارو ۸۰ درصد هزینه‌های دارویی کشور پرداخت می‌شود. این سامانه از تحویل ۵۰۰ هزار دارو در مدت زمان اجرای این طرح به دلیلی تاریخ گذشته بودن، فروش دوباره و ... گرفته شده بود که از جمله راه‌های کنترل قاچاق دارو است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: