کد خبر: 3915804
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: حسینیه اعظم زنجان همه ساله طرح نذر نیابتی را اجرا می‌کند تا در خیابان دام‌ها قربانی نشود و این کار باید امسال نیز مدیریت شود.

طرح نذر نیابتی برای قربانی‌های ماه محرم اجرا شودبه گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله علی خاتمی، نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان، 20 مردادماه در جلسه ستاد کرونا اظهار کرد: دین اسلام دین جامعی برای جامعه هم در دنیا و هم در آخرت است. در سطح کشور مسئولیت مدیریت مسئله عزاداری محرم به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده و باید تصمیمات مناسب با شرایط بگیرند.

وی با اشاره به حدیثی از امام موسی‌بن جعفر(ع) ابراز کرد: ایشان فرمودند: هرکسی در غیاب برادر مومن برای او دعا کند از طرف خدا ندا می‌آید که 100 هزار برابر آن خواسته را برای تو به‌جا می‌آوریم. در زندگی اجتماعی نباید فقط خودمان را ببینیم و به دیگران هم حق بدهیم.

خاتمی تاکید کرد: هیئت‌های مذهبی، خادمان را به بهداشت معرفی کنند تا ضمن آگاهی به پروتکل‌های بهداشتی، خودشان مدیریت امور را به دست بگیرند تا مشکلی پیش نیابد. یک سال 12 هزار راس گوسفند در حسینیه قربانی شد و نذر نیابتی باعث می‌شود که کشتار دام در عزاداری‌های محرم مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه مداحان و هیئت‌های شاخص در ماه‌های گذشته نشان دادند که از پروتکل‌های بهداشتی تمکین می‌کنند، ادامه داد: اوقاف و تبلیغات اسلامی تدابیری بیندیشند که نمازهای جماعت با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار شود.

لزوم پرهیز از اقدام احساسی در عزاداری محرم

فتح‌الله حقیقی، استاندار زنجان نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: در مورد مراسم عزاداری محرم باید خارج از احساس اقدام کنیم. سخنان مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب است و همه باید در عمل فرمایشات ایشان را اجابت کنند و از تفسیر بپرهیزند تا مردم منحرف نشود.

وی با تأکید بر اینکه اجرای تصمیمات و دستورالعمل‌های ستاد مبارزه با کرونا لازم‌الاجرا است، ابراز کرد: شدت شیوع و کشندگی کروناویروس بسیار بالا است و رنج بیماران، پرستاران و پزشکان قابل وصف نیست و نباید با اقدامات نابخردانه بر این رنج بیفزاید.

این مسئول ادامه داد: باید همه عوامل و شرایط را کنار هم بگذاریم و برای برگزاری مراسم عزاداری محرم تصمیم‌گیری کنیم و بدانیم جایی که تجمع باشد، 100 درصد کرونا شیوع پیدا می‌کند و جایی که کرونا باشد، خطر مرگ هم وجود دارد.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه مردم از 4 تیرماه شروع به برگزاری مراسم عروسی، ترحیم و تجمع در مکان‌های بسته کردند، بیان کرد: پس از این اتفاقات اشغال تخت‌های بیمارستانی به 900 نفر رسید اما با اقدامات پیشگیرانه اکنون بیماران سرپایی از 1200 نفر به 400 نفر رسیده و اشغال تخت‌ها 390 نفر شده است.

وی یادآور شد: بیش از 30 درصد فوتی‌ها در زمانی که عروس‌ها و تجمع‌های مردمی افزایش یافته، اتفاق افتاده است، ابراز کرد: باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود در غیر این صورت فاجعه‌ای رخ می‌دهد که هیچ کسی نمی‌تواند آن را جمع کند.

حقیقی تصریح کرد: در یوم‌العباس باید باید ثابت کنیم که به امام حسین(ع) و شعائر دینی اعتقاد داریم اما نباید تجمع درست کنیم و این برای حفظ جان مردمی است که 41 سال انقلاب را زنده نگه داشتند و در مقابل ابرقدرت‌ها ایستادند. ما به عنوان سرباز ولایت باید تلاش کنیم شعائر محرم حذف نشود و باید در شرایط کنونی باید تصمیم عاقلانه بگیریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: