کد خبر: 3993386
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: در سال ۹۹ درآمد موقوفات استان به رقم ۱۳ میلیارد تومان رسید و مجموع درآمد موقوفات و بقاع متبرکه ۲۲ میلیارد تومان بود.

 درآمد 13 میلیارد تومانی اوقاف زنجان از محل موقوفاتحجت‌الاسلام مختار کرمی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در گفت‌وگو با ایکنا از زنجان، اظهار کرد: در سال 98 درآمد موقوفات استان زنجان 7 میلیارد و 200 میلیون تومان بود و در سال 99 با افزایش 5 میلیارد تومانی به رقم 13 میلیارد تومان رسید و مجموع درآمد موقوفات و بقاع متبرکه 22 میلیارد تومان بود.

وی با اشاره به اینکه 2800 موقوفه با نیات مختلف از جمله عزاداری امام حسین(ع)، دارو درمان بیماران، تهیه جهیزیه، تحصیل دانش‌آموزان، حوزه علمیه و سایر موارد در استان وجود دارد، ابراز کرد: این درآمدها با توجه به این نیات مصرف شده است. 60 درصد درآمد بقاع متبرکه نیز برای کارهای عمرانی و 40 درصد آن برای کارهای فرهنگی هزینه می‌شود که هیئت‌امنا برای هزینه‌ها تصمیم‌گیری و اوقاف بر آن نظارت می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه تعمیر و تجهیز مساجد و اماکن متبرکه برعهده اوقاف و امور خیریه است که از طریق مشارکت‌های مردمی و خیران انجام می‌شود، بیان کرد: در زنجان یک هزار و 460 مسجد داریم و 160 میلیون تومان برای ساماندهی 131 امامزاده و یک هزار و 460 مسجد اختصاص یافته است. این ارقام برای ساماندهی همه مساجد کفایت نمی‌کند و به هر مسجد قطره‌چکانی اختصاص می‌یابد. در واقع دولت توان مدیریت مساجد را ندارد و باید با مشارکت‌های مردمی کارهای عمرانی و فرهنگی نیز انجام شود.

وی به ورود اوقاف برای تأمین مسکن اشاره کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه سازمان اوقاف و امور خیریه با وزارت راه و شهرسازی، در بخش‌هایی که بستر این کار در استان وجود دارد، طرح‌های حوزه مسکن اجرا می‌شود. سال گذشته از طریق بخش خصوصی 215 واحد مسکن ارزان‌قیمت برای اقشار آسیب‌پذیر احداث شد.

کرمی در پایان ادامه داد: در حال حاضر تفاهم‌نامه‌ای نیز با بنیاد مسکن به امضا رسیده است و بر اساس آن زمین‌هایی را در ابهر و قیدار برای ساخت مسکن معرفی می‌کنیم تا در مدت سه سال واحدها تکمیل شود. پروژه 52 واحدی طارم با اعتبار 31 میلیارد تومان نیز آغاز شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: