ترسیم چشم‌انداز عمرانی کتابخانه‌های عمومی زنجان
کد خبر: 4060054
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰

ترسیم چشم‌انداز عمرانی کتابخانه‌های عمومی زنجان

مجری طرح آمایش سرزمین کتابخانه‌های عمومی در استان زنجان با تشریح فرایند آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، گفت: خروجی‌های این طرح چشم‌انداز عمرانی کتابخانه‌های زنجان را با کیفیت بالایی ترسیم می‌کند.

کتابخانه

به گزارش ایکنا از زنجان و به نقل از روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی استان، ابوالفضل مشکینی، مجری طرح آمایش سرزمین کتابخانه‌های عمومی در استان زنجان، شامگاه روز گذشته ۶ خرداد در نشست «طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی زنجان» با اشاره به ویژگی‌های بومی زنجان؛ اظهار کرد: طرح حاضر بر پایه بنیان‌های نظری، به‌روزترین داده‌های آماری را در چارچوب دستورالعمل تعیین محدود خدمات کتابخانه‌های عمومی با مدل‌های تخصصی تحلیل و یافته‌های آن ارائه می‌کند. بعد از اجرای این طرح ضریب دسترسی مردم زنجان به کتابخانه‌های عمومی مستند می‌شود.

وی با بیان اینکه این یافته‌ها به ویژه در شهرستان‌های خرمدره، طارم، ماهنشان، ایجرود و سلطانیه که طی سه دهۀ اخیر تأسیس شده‌اند و در ۱۶ شهر از ۲۱ شهر زنجان که براساس برنامه‌ریزی شهری جدید محسوب می‌شود، گفت: این امر می‌تواند زمینه‌ساز تعاملی سازنده با مشاوران طرح‌های جامع شود و توسعۀ فیزیکی مطلوب را تسهیل کند.

این مسئول افزود: بعد از اجرای این طرح ضریب دسترسی مردم زنجان به کتابخانه‌های عمومی مستند می‌شود و با نقشه‌های تهیه شده می‌توان برای فراهم کردن دسترسی مناسب به کتابخانه عمومی با کیفیت و اعتبار بالاتری برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

این مدرس دانشگاه گفت: با انجام این طرح اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی زنجان در بین دستگاه‌های استانی پیشتاز خواهد بود و ارائه خدمات آن مبتنی بر اطلاعات تخصصی پیش می‌رود.

مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز هدف از اجرای این طرح را توزیع عادلانۀ خدمات کتابخانه‌ای دانست و افزود: مهم‌ترین تجارب حاصل از اجرای طرح‌های آمایش استان‌های پیشین را مرور کرد.

سیامک محبوب با اشاره به سند استاندارد «تخصیص فضای کتابخانه‌های عمومی»، تصریح‌کرد: امید است در این طرح بتوانیم علاوه بر تعیین محدوده خدمات کتابخانه‌های موجود و آینده، فضاهای جزئی کتابخانه‌های مورد نیاز را به تفکیک برآورد کنیم. این نوآوری خاص می‌تواند دقت واحد برنامه‌ریزی را از سطح شهرستان به شهر و محدودۀ خدمت و حتی فضاهای داخلی کتابخانه ارتقا دهد و حلقه واسطی برای اتصال طرح‌های آمایش به خدمات محلی باشد.

در ادامه نشست ایرج صادقی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، ضمن ارائه گزارشی از کتابخانه‌های عمومی استان به ویژگی‌های خاص آن اشاره کرد، گفت: خوشبختانه ما هیچ شهر بدون کتابخانه‌ای نداریم و با استفاده از ظرفیت‌های اداری و خیّرین تلاش می‌کنیم به زودی تمام روستاهای بالای ۲۵۰۰ نفر جمعیت نیز از نعمت کتابخانه برخوردار شوند.

وی با تأکید بر جنبه‌های اجتماعی کتابخانه‌های عمومی از لزوم تعامل سازنده با سایر ارگان‌ها برای افزایش کمی و کیفی خدمات کتابخانه‌ای سخنانی سخن گفت.

انتهای پیام
captcha