کد خبر: 3864339
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰

مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟/ دختر می‌تواند با پسر کم‌سن‌تر از خود ازدواج کند؟

گروه اجتماعی ــ یک مشاور خانواده عواملی همچون باورهای درونی، سن و تیپ‌های شخصیت را از مولفه‌های مهم در ازدواج برشمرد و افزود: در مورد سن افراد نیز، ملاک سن شخصیتی افراد است.

مهمترین معیارهای ازدواج چیست؟/ دختر می‌تواند با پسر کم‌سن‌تر از خود ازدواج کند؟به گزارش ایکنا از زنجان، سعید عزیزی، مدرس دانشگاه، 24 آذرماه در نشست تخصصی مهارت‌های قبل از ازدواج با موضوع ازدواج آسان و پایدار که به همت جهاددانشگاهی استان زنجان در دانشگاه پیام‌نور زنجان برگزار شد، اظهار کرد: حرمت پدر و مادر، نماز اول وقت، قرض دادن، رعایت حق‌الناس و محبت اهل‌بیت(ع) سبب افزایش فضل الهی در زندگی می‌شود.

وی در مورد معیارهای ازدواج بیان کرد: در موضوع ازدواج دو صفت منطبق و صفت مکمل برای خانم و آقا باید مورد توجه قرار گیرد که صفت منطبق بیشتر به مباحث پیش از ازدواج و صفت مکمل به ویژگی‌های زوجین پس از ازدواج مربوط می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر جنسیت در صفتی لازم باشد، مکمل است؛ در غیر این صورت در دسته صفت منطبق جای می‌گیرد، تصریح کرد: صفات مکمل صفات مردانه و زنانه هستند؛ آقایان بصری و خانم‌ها سمعی، مرد منطق‌گرا و زن احساس‌گرا است، باید هر فرد صفت خود را داشته باشد تا مکمل باشند. مرد باید مردانگی خود و زن باید زنانگی خود را تقویت کند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه باورهای دینی و اعتقادی صفت منطبق است، ابراز کرد: افراد صفات همسان‌سنجی را باید پیش از ازدواج مد نظر قرار دهند و اولین صفت منطبق، باورهای درونی است و باورهای اعتقادی شرط ازدواج قرار نگیرد، بلکه معیار افراد باشد.

عزیزی سن را عامل دوم از معیارهای ازدواج بر اساس صفات منطبق دانست و گفت: هم‌کفو بودن سن شناسنامه‌ای نیست بلکه سن شخصیتی است. پسر باید از لحاظ شخصیتی ۲ تا ۶ سال بزرگتر از دختر باشد چون پسرا ذاتا اقتدارگرا است. ژنتیک، محیط و آموزش در سن شخصیتی موثر است.

وی ادامه داد: امام صادق(ع) فرمودند: فرزندان را از ۷ سالگی به نماز عادت دهید. بر این اساس تربیت در دختران زودتر از پسران جواب می‌دهد. ۲۰ تا ۲۶ بهترین سن برای ازدواج دختر و ۲۲ تا ۲۹ سن مناسب برای پسر است و وقتی فاصله سنی بین زوجین زیاد شود نیازها متفاوت و اختلاف‌ها افزایش می‌یابد.

مشاور و رانشناس ازدواج و خانواده با اشاره به اینکه سومین عامل موثر در ازدواج تیپ‌های شخصیتی است، عنوان کرد: افراد درونگرا حساس، زودرنج، استرسی، مسئولیت‌پذیر، اعتماد به نفس پایین، فردگرا، عصبی، مردد و محتاط، جزئی‌نگر و دقیق و افراد برونگرا کلی‌نگر، سطحی، دمدمی مزاج، ریسک‌پذیر، شاد، زودباور، عدم تمرکز، جمع‌گرا، اعتماد به نفس بالا، ریلکس و خون سرد هستند و بر این اساس فرد درونگرا باید با درونگرا و برون‌گرا با برون ازدواج کند.

وی همسان‌گزینی اجتماعی را عامل چهارم در معیارهای مورد توجه پیش از ازدواج خواند و گفت: جایگاه اجتماعی باید جوری رعایت شود که همسان باشد، مثلا در تحصیلات همراز یا پسر یک پله بالاتر باشد. در مباحث مربوط به خانواده‌ها نیز اگر دختر یا پسر از لحاظ فکری مستقل باشد خانواده اولویت دوم است، در غیر این صورت وابستگی به خانواده دارند و خانواده ملاک است.

عزیزی با اشاره به اینکه چت کردن در آشنایی‌های پیش از ازدواج را نهی می‌کنیم، ابراز کرد: صحبت‌های پیش از ازدواج باید در فضای واقعی و چهره‌ به چهره باشد؛ چراکه در چت مفهوم کلام انتقال نمی‌یابد و زبان بدن را نمی‌بینیم.

وی در مورد ازدواج سفید و دوستی‌های دختر و پسر تصریح کرد: ازدواج سفید با فرهنگ عرفی ما ناسازگار بوده و فقط ازدواج‌های دائم را عرف می‌دانند. تا وقتی نتوان چیزی را علنی کرد عرفی نیست حتی اگر شرعی باشد، اولین عارضه ارتباط پنهان، استرس مزمن است و در روابط پیش از ازدواج تا حدی می‌توان پیش رفت که مطابق با شرع و عرف باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :