کد خبر: 3866741
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

کمک اوقاف به 711 طلبه در زنجان/اعتبارات موجود کفاف هزینه‌های حوزه علمیه را نمی‌دهد

گروه اجتماعی _ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اختصاص 100 میلیارد تومان برای تغذیه طلاب حوزه‌های علمیه گفت: این در حالی‌که است باید به 711 طلبه ارزاق بدهیم که نیاز به یک میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار دارد.

کمک اوقاف به 711 طلبه در زنجان/اعتبارات موجود کفاف هزینه‌های حوزه علمیه را نمی‌دهدبه گزارش ایکنا از زنجان، حجت‌الاسلام مختار کرمی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، شب گذشته، ۴ دی‌ماه در گردهمایی ائمه جمعه استان زنجان، به بیان رویکردها و مشکلات اوقاف اشاره کرد و گفت: طرح توسعه امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان یکی از برنامه‌های مهم اوقاف است و ساماندهی امامزاده اسماعیل (ع) شناط نیز از طریق بهره‌گیری از مشارکت مردمی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به وجود حجم عظیم موقوفات در شهرستان قیدار ابراز کرد: یکی از طرح‌های مهم در خدابنده اجرای طرح توسعه بقعه قیدار نبی (ع) است که مورد انتظار مردم و مسئولان بوده و ساماندهی آن در تقویت بعد دینی و گردشگری مذهبی تاثیرگذار است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ادامه به بازیابی اعتماد مردمی در حوزه اوقاف تاکید کرد و گفت: ظرفیت وقف بسیار بالاست و اگر دقیقا به آن عمل شود، می‌توانیم بهره‌وری را ارتقا دهیم، چرا که امروز شاهد این هستیم که بزرگترین دانشگاه‌های دنیا وقفی است و از طریق امور و بنیاد خیریه اداره می‌‌شوند.

این مسئول با تأکید بر توجیه مردم نسبت به فعالیت‌های اوقاف بیان کرد: برخی از موقوفات استان و رقبات بدون درآمد هستند در صورتی که مردم از این موضوع مطلع نیستند که در این زمینه نیز باید اطلاع‌رسانی لازم انجام شود.

کرمی به طلب بالای اوقاف از دستگاه‌های دولتی اشاره کرد و افزود: باید دستگاه‌های دولتی دیون خود را نسبت به وقف بپردازند تا ما نیز اقدامات لازم را انجام دهیم و نیت واقفان عمل شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از بلاتکلیف بودن برخی از موقوفات به علت داشتن معارض و همچنین نداشتن سند خبر داد و افزود: همه این موارد موجب کوتاه ماندن دست اوقاف در تعیین تکلیف آنها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از این پس اجرای نیات متفرقه در اوقاف را نخواهیم داشت، بیان کرد: در سال اجرای نیات فراوانی در حوزه وقف داریم، اما متاسفانه قابل تجمیع و گزارش نیستند و گاها خدمات بسیار در این حوزه به چشم نمی‌آید از همین رو به دنبال ساماندهی آنها هستیم.

کرمی در ادامه به برنامه‌های اوقاف در بحث حوزه‌های علمیه نیز اشاره کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه با حوزه علمیه، اوقاف متعهد شده است که امسال 100 میلیارد تومان برای تغذیه طلابی که در حوزه‌های علمیه بیتوته می‌کنند کمک کنند که در استان زنجان ما باید به 711 نفر ارزاق بدهیم که رقمی بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون تومان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد وقف در حوزه‌های علمیه نیز باید مورد توجه قرار گیرد، چون خیر و برکت آن به کل جامعه برمی‌گردد، گفت: اگر مبلغان تقویت شوند جامعه نیز تقویت خواهد شد.

درآمد موقوفات قرآنی کمتر از ۵ میلیون تومان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه وقف در حوزه توسعه فعالیت‌های قرآنی نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: اما متاسفانه درآمد موقوفات قرآنی در سال زیر 5 میلیون تومان است که اصلا قابل قبول نیست.

وی افزود: در حوزه درمان نیز موقوفات خوبی داریم و مردم نیز به این بخش اعتماد دارند و انتظار داریم که همراهی خوبی از سوی سایر دستگاه‌ها انجام شود، تا بیش از پیش در این حوزه فعالیت شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha