کد خبر: 3818920
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
گروه اجتماعی- ایران کشوری با تجربه‌های مختلف از حوادث و بلایای طبیعی است که این موضوع اهمیت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را دوچندان می‌کند و این درحالی است که تعدادی از دانش‌آموزان زنجانی در 580 مدرسه غیرمقاوم درس می‌خوانند.
580 سقف غیرمقاوم بالای سر دانش‌آموزان زنجانیبه گزارش ایکنا از زنجان، زمین حادثه زلزله بم و خرابی‌های آن و جان‌باختگانش را فراموش نکرده بود که این درد بر دل مردم کرمانشاه و سرپل ذهاب نشست و در حالی که بازسازی ساختمان‌های تخریب شده در زلزله کرمانشاه تا کنون تمام نشده، طبیعت خشم خود را در فروردین امسال با سیل در استان‌هایی همچون مازندران، گلستان، لرستان و ... به رخ کشید.
زلزله کرمانشاه در چند ثانیه 400 کلاس درس را به زمین فرونشاند و در اثر سیل اخیر نیز بیش از 1400 مدرسه خسارت دیدند که اغلب آن‌ها توسط سازمان نوسازی مدارس تخریبی اعلام شده بودند اما به دلیل مشکل فضای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
موضوع مورد توجه دیگر این است که کارشناسان زیست محیطی 40 نوع مخاطره را شناسایی کردند که از بین آن‌ها 30 نوع در کشور رخ داده و استان زنجان نیز 18 حادثه طبیعی را تجربه کرده که این موارد اهمیت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را دوچندان می‌کند؛ با این حال تعدادی از دانش‌آموزان زنجانی اکنون در 308 مدرسه تخریبی و 580 مدرسه غیرمقاوم درس می‌خوانند.
 
وجود 308 مدرسه تخریبی در زنجان
به گفته جهانگیر صفری، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان زنجان، در سال ۸۵ برای همه فضاهای فیزیکی استان زنجان شناسنامه فنی صادر شده است که در این بررسی مشخص شد از ۱۵۷۱ مدرسه استان زنجان تعداد ۶۶۸ مدرسه مقاوم و مابقی نیازمند مقاوم‌سازی بودند.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر ۱۷۱ مدرسه در استان زنجان تخریب و مقاوم‌سازی شده است، بیان کرد: همچنین ۳۰۸ مدرسه در استان تخریبی بوده و ۵۸۰ مدرسه نیز نیازمند مقاوم‌سازی است و در حال حاضر ۴۰ پروژه مدرسه‌سازی در استان زنجان آغاز شده است.
صفری با اشاره به اینکه در سال ۹۶ به میزان ۳۹ میلیارد تومان اعتبار از محل تملک دارایی اخذ و هزینه شده است، تصریح کرد: این اعتبار در سال گذشته با افزایش ۴۷ درصدی به بیش از ۵۳ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان زنجان با بیان اینکه در سال ۹۶ به میزان ۱۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی هزینه شده است، یادآور شد: این اعتبارات در سال گذشته به ۳۸ میلیارد تومان رسیده که نشان از افزایش ۲۸۰ درصدی اعتبارات ملی دارد.
وی با اشاره به اینکه ۲۳۸۷ کلاس درس در قالب ۵۸۷ مدرسه در استان زنجان استانداردسازی شده است، خاطرنشان کرد: سیستم گرمایشی ۹۱۷ کلاس درس نیز باید در دستور کار قرار گیرد که نیازمند اعتبار ۲۸ میلیارد تومان است.
 
ارتقای بنیه علمی و نوسازی مدارس مناطق محروم
معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان ضمن تأکید به توجه به مناطق محروم ابراز کرد: فراهم کردن زمینه لازم برای تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان مناطق محروم، تجهیز مدارس، توجه به اوقات فراغت و ... از جمله موضوعات مورد تاکید استاندار زنجان در حوزه آموزش و پرورش است.
خدابخش مرادی‌نافچی با اشاره به اینکه سال 96 اعتبارات ملی تخصصی برای ساخت و نوسازی مدارس استان زنجان 39 میلیارد تومان بوده است، گفت: این اعتبارات در سال گذشته به 94 میلیارد تومان رسیده و بهسازی، نوسازی و بازسازی مدارس باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه استان زنجان علاوه بر شهر شور و شعور حسینی به عنوان بهشت خیران شناخته می‌شود، افزود: این مهم در سایه وجود مردان و زنان نیک‌اندیش وخیر استان محقق شده که در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند و باید توجه داشت که استان پیشرو در امر مدرسه‌سازی بوده و کار خیران ساختن نیست، بلکه بسترسازی برای ساختن است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: